Genel Muhasebe

Genel MuhasebeGenel Muhasebe, İhtiyaçlarımızı karşılayan mal ve hizmetler, İşletmelerin faaliyetleri sonucu üretilir. Kuruluş Şekli ve Büyüklüğü ne olursa olsun, İşletmelerdeki faaliyetlerin çoğu kıymet hareketine neden olur. Mali işlemler olarak nitelendirilen bu işlemler, işletmenin sahip olduğu varlıkları ile bu varlıkların sağladığı yeri gösteren kaynaklarda artış veya azalış şeklinde değişmeler yaratır. Örneğin, Para vererek mal alınması işlemi, nakit mevcudunun stoka dönüşmesi, malın kredili olarak satılması işlemi, stokun alacağa dönüşmesi sonuçlarını doğurur.

 

Sürekli olarak tekrarlanan mali nitelikteki işlemlere ilişkin verilen toplanıp işlenerek işletme ile ilgili kişi ve grupların yararına sunulması gerekir. Bu görevi yerine getiren bilgi sistemi Genel Muhasebe'dir.

 

Bu açıklamalar doğrultusunda Genel Muhasebe, Bir işletmeye ait mali nitelikteki işlemleri ( Para İle İfade Edilebilen ) Kaydeden, Sınıflandıran, Özetleyerek rapor eden ve bunların sonuçlarını analiz ederek yorumlayan bir bilgi sistemidir.

Etiketler:

Cevap Yaz