Ön Muhasebe

Ön Muhasebe

 

Ön Muhasebe Nedir : Ön Muhasebe, İşletmenin günlük ticari hareketlerinden ve firmanın ticari ilişkilerinden haberdar olmak isteyen, Firma ortakları ile Firma yöneticilerine karşı yapılan muhasebedir.

 

 

Ön Muhasebe Ders Notları :

 

Stok takibi : Henüz satılmamış ve depoda veya ambarda bekleyen mala stok ( envanter ) denir. Ön Muhasebe de Stok girişleri, stok çıkışları genellikle ön muhasebede muhasebe programları yardımıyla tutulur.

 

Cari hesap takibi : Borç/Alacak ilişkisi içinde olduğumuz firmalardır. Hangi firmaya kadar borcumuz var veya Hangi firmadan ne kadar alacağımız olduğunu Ön Muhasebe program modülünde Ön muhasebede takip edilir.

 

Banka Takibi : Bankaya yatırılan veya bankadan çekilen paralar, ödenen çekler, yapılan veya gelen havaleler Ön Muhasebe program Modülünde Muhasebede takip edilir.

 

Çek/Senet Takibi : Müşterilerden almış olduğumuz Çek ve Senetler ile Satıcılara vermiş olduğumuz Çek ve Senetlerin Ön Muhasebe Program Modülünde Ön Muhasebede takibi yapılır.

 

Faturaların Takibi : Fatura, mal veya hizmetin teslim edildiğini veya teslim alındığını gösteren resmi belgedir. Fatura ile yapılan Mal ve Hizmet alım satımları Ön Muhasebe Program Modülünde Ön Muhasebede takibe yapılır.

 

İrsaliyelerin Takibi : İrsaliye mal sevkinde ve tesliminde kullanılan resmi belgedir. Henüz fatura edilmemiş ancak teslimi yapılmış mallar bu program modülünde izlenecektir.

 

Aylık Bordrolar :  firmanın çalıştırmış olduğu personellerin ücret hesaplaması yapılır. İlgili personelin o ay içersinde kaç gün çalıştığı ne kadar ücreti hak ettiği ve bu ücretten yapılan yasal kesintiler, bu kesintilerin nereye,nasıl ve ne şekilde ödeneceğinin Ön Muhasebe Program Modülünde Ön Muhasebede takibi yapılır.

 

Ön Muhasebe Bilgileri

 

 

Ön Muhasebe Elemanı :

 

1- İşletmeye giren mal, malzeme veya hizmet alışının irsaliyelerinin saklanması

 

2- Satıcıya çek, senet ya da banka havalesi ile ödeme yapılıyorsa makbuzlarının mutlaka alınması dosyada saklanması

 

3- Gelen faturalarla irsaliyelerin karşılaştırılması veya irsaliye geldiğinde verilen sipariş emri ile tutarlılığının incelenmesi hata varsa satıcılarla irtibata geçilmesi

 

4- Malzeme teslim alış noktasıyla (depo, şantiye,mal kabul reyonu ) irtibatlı olup hatalı,  kusurlu, ayıplı, malların hizmetin tesbiti..

 

5- İşletmeye alınan demirbaş ve cari hesap niteliğindeki  satıcı faturalarının mümkünse fotokopisinin alınması, dosyalanması.

 

6- Alınan demirbaşların garanti belgelerinin mutlaka saklanması

 

7-Alınan fatura, irsaliye gibi belgelerin tarihlerinin kontrolü, imzalarının kontrolünün yapılması

 

8- Her türlü harcama ve gider evrakının makbuzlar dahil bilgisayar excel word ortamında kayıt edilmesi (formatı belirlenmiş)

 

9- Kesilen her faturanın bir kopyasının koçanda kalmasını sağlamak ve bir kopyasının klasörde saklanması

 

10-Her ay sonunda muhasebe ile irtibat kurup bordro ve personel ücret pusulalarının alınması..

 

11-Alınan ücret pusulalarının imza karsılığı personele dağıtılması ve bir suretinin personel dosyasına konulması..

 

12-Yıllık izin kullanan personelin  dilekcelerinin alınması ve izin defterini imzalamasının saglanması

 

13-Rapor alan personelin raporlarının anında muhasebeye bildirilmesi

 

14-Resmi dairelerden gelen yazılardan muhasebeyi ilgilendiren her türlü belge, bilginin muhasebeye zamanında ulaştırılması

 

15- Bankalardan gelen bilgilerin, dekontların, yazıların muhasebeye ulaştırılması

 

16- Vergi dairesi veya diğer resmi kurumlardan gelen imza karsılıgı belgelerin üzerine mutlaka tebellüğ yani alındığı günün tarihinin atılıp muhasebeye bilgi verilmesi ve bir kopyasının iletilmesi.

 

17- Resmi daireler ile görüşme yapıldığında mümkünse muhasebeciye yönlendirilmesi veya goruşülen kişinin ad, soyad, telefon ve dahili numaralarının not edilmesi.

 

18-Vergi dairesi, SSK ya da baska resmi kurumdan bir ziyaretçi geldiğinde (denetleme elemanı, inceleme elemanı ) derhal muhasebeci ile irtibat kurulup bildirilmesi, bilgi verilmesi.

 

19-Küçük kasa mevcutsa belgesiz hiç bir ödemenin yapilmamasi.. ve alınan belgelerin geçerli olup olmadiğinin kontrolü.

 

20-Satıcılar veya alıcılar için bir cari hesap tutuluyorsa muhasebe ile bu bilgilerin devamlı paylaşılması..

 

21- Fatura, irsaliye, diğer tastike tabi evrak ve belge bastırılması, onaylanması durumunda muhasebeye haber verilmesi ve bunlara ait bilgilerin bir kenara not edilmesi, kaç sayfa, adet vs. gibi

 

22-Vergi dairesi veya SGK’ ya bir dilekçe yazılması durumunda mutlaka suretinin saklanmasi bir suretinin muhasebeye gönderilmesi..

 

23-Bu bilgi ve belgelerin depolanması sırasında kolay bulunur, kaybolmayacak yapıda bir dosya sisteminin oluşturulması…

 

24-Şirket için verilmiş olan şifre ve benzeri dokümanlarin düzgün saklanması..

 

25- Şirket demirbaşlarının bir liste halinde kimin kullandığı da belirtilerek kayıt edilmesi.

 

Ön Muhasebe Programı :

 

Firmalar genel olarak hesap hatalarından dolayı oldukça fazla maddi kayıp içerisine girebilmektedir. Fakat geliştirilen Ön Muhasebe Programları sayesinde bu tür hesap hataları artık tarih oluyor. Ön Muhasebe Programı oldukça iyi bir şekilde çalışarak kullanıcısının hata yapmasına imkân vermiyor. Bu sayede işletmecide hesap hatası payını ortadan kaldırarak çok daha rahat bir şekilde işlemlerini yapabiliyor. Ön Muhasebe Programı hesap hatalarını ortadan kaldırmak için hazırlanmış ve oldukça işe yarayan bir programdır. Ön Muhasebe Programı sayesinde stok girişleri, stok çıkışları, irsaliye, çek işlemleri, senet işlemleri, banka işlemleri, cari tahsilatlar tarzı muhasebe işlemleri oldukça kolay bir şekilde halledilebilir hale gelmiştir. Muhasebe işlemlerini hızlı ve hatasız yapmak firmalara getireceği katkı oldukça fazladır. Ön Muhasebe Programı ile kontrol ederek firmanın o anki durumuna erişebilir ve eğer bir işe girecekler bu işin firmaya ne gibi getiriler sağlayacağını önceden tahmin edebilir. Bu açıdan bu tarz muhasebe programları tüm firmalar tarafından tercih edilmektedir. 

 

Ön Muhasebe Modülü :

 

Stok takibi

Hızlı satış ekranı

Fatura Modülü

Cari hesap takibi

Toptancı hesap takibi

Personel hesapları

Detaylı raporlama

Ajanda

Döviz kuru takibi

 

İşletmeler ve firmalar Ön Muhasebe İş İlanları verirken  Genellikle bu Modülleri bilen Ön muhasebeci elemanları aranmaktadır.

Etiketler:

” Ön Muhasebe ”  68kişi tarafından yanıtladı

 1. zeynep
  4 Mayıs 2015, 11:01

  vegaprogramını kullanıyorum özle ders aldım etkisi olmadı :(bana vega win.en iy şekilde nasıl ögrenirim yardımcı olursanız sevinirm tşkler

  • 4 Mayıs 2015, 14:30

   vegawin programını kullanan bi şirkette çalışmanız gerek eğerki o imkanınız yoksa video paylaşım sitelerinde video anlatımları var detaylı olarak ordanda öğrenebilirsiniz…

   • Mehmet
    7 Mayıs 2016, 19:19

    Mrb hocamız bize ödev verdi ön muhasebe islemleri nedir nasil falan bide örneklerle kanitlamamizi istiyor örnek falan istiyor nasil yapabilirziz

  • Emre
   3 Aralık 2016, 20:15

   Muhasebe programı öğrenmekle uğraşmak istemiyorsanız çok kolay kullanabileceğiniz bir program tavsiye edeyim: Aymet Ticari Muhasebe. Bir kaç tane tuş var, onları öğrendiniz mi her işi kolaylıkla yaparsınız, hem çok kolay hem de çok hızlı. Ben kullanıyorum tavsiye ederim.

  • Şener
   19 Aralık 2016, 21:57

   Muhasebe programı öğrenmekle zaman kaybetmeyin, Aymet muhasebe programını yarım saatte sıfırdan kullanmaya başlarsınız, hiç gerek yok karışık programlarla uğraşmaya. Ben de karışık programlarla uğraşmaktan bıkmıştım, neyse sonunda doğru düzgün basit kullanılan bir program buldum.

   Benden söylemesi, size kolay gelsin.

 2. elif
  18 Mayıs 2015, 11:27

  merhabalar ben geri dönüşüm firmasında ön muhasebe elamanıyım bunun için hangi muhasebe programı kullanmalıyım

  • 18 Mayıs 2015, 17:14

   Firmanin Kullandıgı program yoksa nette bedava on muhasebe programları var biraz arastırırsanız bulabilirsiniz istediginize göre.

 3. madurr :(
  7 Temmuz 2015, 15:57

  çek defteri daha önce hiç tutmadım. şimdi nasıl kayıt yapacağım anlamadım. firmamızın vermiş olduğu çekleri nasıl kaydetmem gerekir?

  • 9 Ağustos 2015, 20:22

   Merhaba  sitede muhasebe  kayıtları mevcut bu linkten Ulaşabilirsiniz http://www.muhasebesitesi.com/103-verilen-cekler-ve-odeme-emirleri-hesabi.html

 4. şeyma
  21 Temmuz 2015, 15:53

  merhabalar ben önmuhasebe elemanı olarak bir firmada çalışmaya başladım,logo go plus programını kullanıyorum fakat ilerletmek istiyorum.kursa gitmek iyi olur mu yoksa videolar yeterli olur mu

  • 24 Temmuz 2015, 23:26

   Merhaba Kursa Gitme imkanınız varsa tabikide gidin yok gidemezseniz güzel videolu eğitim setleri Mevcut onlardan yararlanabilirsiniz.

 5. Fatma Deniz TÜRKMEN
  11 Ağustos 2015, 17:52

  Merhaba, ben özel bir şirkette ön muhasebe işine girdim. logo plus programı kullanıyorlar. Programı ve ön muhasebeyi öğrenmek istiyorum. bu işe ihtiyacım var.  Bana yardımcı olabilir misiniz lütfen acil?

  • 13 Ağustos 2015, 18:00

   Ön Muhasebeyi Hemen öğrenemezsiniz gerekli işlemleri bilmeniz gerek oda zamanla olur ön muhasebe Programanida ögrenmeniz gerek ön muhasebe ile ilgili internette güzel video anlatımlar mevcut ön Muhasebeyle beraber alıştırma yaparsaniz öğrenirsiniz Kolay gelsin.

 6. Fuat KÜNİÇ
  4 Ekim 2015, 14:35

  Ben şuan eta muhasebe programı kursu alıyorum bu bana ön muhasebe konusunda ne kadar yardımcı olur bu programın temeli diğer Programlarla aynımıdır

  • 20 Ekim 2015, 18:48

   Eta Programını Türkiyede Çok Firma Kullanıyor Muhasebe Programlarının entegreleri genellikle aynidir ve size çok yardımı olur.

 7. LÜTFİYE
  14 Ekim 2015, 12:52

  Merhaba. Ben özel şirkette ön muhasebede çalışıyorum. şirketimiz pvc, balkon, cam, plastik vs. üzerine. hangi muhasebe proğramını önerirsinz?

  • 20 Ekim 2015, 18:46

   Çok Kapsamlı Muhasebe Programları var Örnek vermek gerekirse Eta Zirve Mikro Zenom bunlardan Bazıları.

 8. özgür
  29 Ekim 2015, 09:53

  merhabalar.. küçük bir işletmede ön muhasebeci olarak çalışmaya başladım.. ne okulunu nede eğitimini görmedim.. sadece hesap-kitap konusunda iyiyimdir. işletme sahibi yakın bir komşum olduğu için ve sen bu işi yaparsın dediği için başladım yani.. ön muhasebecinin görevlerini okudum ve bazılarını biiyorum,yapabiliyorum..

  an itibari ile bir firmaya 2 ayrı kredi kartı ile 2 ödeme yapılmış..toplamda 11000 lira.. bu ödemeleri o firmaya olan borcumuzdan düştüm tmm.. bu kart sliplerini ne yapmalıyım.. o firmanın dosyasına mı koymalıyım, muhasebeye mi göndermeliyim yada böyle kart sliplerini kendim bir şekilde saklamalımıyım.. kart sliplerinin hükmü nedir..

  ayrıca vega dos ve demirsoft 9 programları kullanıyorlar işletmede.. ikisinin de kullanımı kolay ama bazı anlamadığım şeyler var.. bu promramlar yeterlimi , başka program tavsiye edermisiniz.. 

  şimdiden yapacağınız yardım için tşk ederim..ve anlamadığım çoğu şey için sizi rahatsız edeceğim için üzgünüm:)

  • 4 Kasım 2015, 14:05

   Kredi Kartiyla Ödemeleri siz firmalarin cari hesaplarindan düşün ama slipleri  Muhasebeye gönderinki onlarda cari hesaptan düşssünlar muhasebecinizde cari hesap tutuyordur illaki muhasebe programlari birbirlerine benzerler zaten entegreler aynidir sizde mevcut olan programi kullanıyorsanız sorun yok kullanmaya devam edin piyasada kullanılan program cok 🙂 hatta kendilerine özel bile yaptırıyorlar onların hepsini ögrenme imkaniniz cok zor kolay gelsin iyi çalışmalar..

 9. GÖZDE ERTAŞ
  11 Kasım 2015, 09:09

  MERHABA . BEN ÖN MUHASEBEDE ÇALIŞMAYA BAŞLADIM MİKRO PROGRAMI KULLANILIYOR SADECE FATURA MAKBUZ KESMEYİ ÖĞRENDİM VE UFAK TEFEK ŞEYLER ÇALIŞARAK ÖĞRENEBİLİR MİYİM KURS ALMAMI ÖNERİRMİSNİZ YADA HANGİ VİDEOLARI İZLEMELİYİM. TEŞEKKÜRLER

  • Aykut Yiğit
   3 Aralık 2015, 12:30

   GÖZDE HANIM MUHASEBE TECRÜBEDİR..  ÖN MUHASEBEDE HERŞEY YAŞANARAK ÖĞRENİLİR.

   KARŞINIZA ÇIKTIKÇA HER KONUDA TECRÜBE EDİNİRSİNİZ. 

 10. mustafa
  4 Ocak 2016, 17:27

  merhabalar benim sorunum şu :

  Kredi kartıyla alışveriş yapılıyor ve bu yapılan alışverişi gider olarak işliyoruz

  ödeme türü kredi kartı olduğu için, ödeme türüne kredi kartı diyoruz kredi kartı

  • 5 Ocak 2016, 18:53

   Mal alışı ve giderler yaparken fatura ile aylık banka ekstralarını tutarları karşılaştırıp hangi firmadan gider yapılmışsa o Firmanin ismini yazarsaniz daha saglıklı olur ilerde bi inceleme veya denetimde bu nedir diye sorabilirler kolay gelsin.

 11. Anonim
  21 Ocak 2016, 16:06

  merhabalar bende yeni işe girdim eta proğramı kullanıyorum okuldan uzun dönem sonra çalışmaya başlayınca hiç bir şey hatırlayamıyorum bunu da başarmak istiyorum faturalarla bile ilk tanısıyorum hangi fatura nereye nasıl işlenir yeni öğreniyorum ve benden verim bekleniyo nasıl hızlanırım

   

 12. Hakan
  24 Ocak 2016, 17:49

  Ben üç aydır ön muhasebe tutuyorum kullandığım program kursoft krs bana çok faydası oldu, bilmediğim şeyler için aradığımda nerede olduğunu geçtik hangi amaçla kullanılır detaylı anlatıyorlar :)) bedava muhasebe kursu:)

  • Anonim
   13 Mayıs 2016, 11:28

   merhabalar  fatma  bende üç aydır ön muhasebe ögreniyorum. ama tam olarak ögrendim sayılmaz

   logo program kullanıyorum daha iyi olmak için ne yapmam gerekir.

 13. gülçin
  9 Nisan 2016, 09:33

  merhaba; ön muhasebe ve program öğrenmek isteyenlere özel ders veriyorum. 12 yıldır şirket içinde muhasebeci olarak çalışıyorum. bunun yanı sıra mikro, logo, midasoft, excel vb. birçok programın eğitimini veriyorum. şuanda ders verdiğim öğrencilerim var. birebir yada grup dersi almak isteyenler gulcinsukes@hotmail.com adresine mail atabilirler. 

 14. Meryem
  15 Nisan 2016, 21:43

  Merhabalar, ben ön muhasebe firmasına stajer olarak giricem staj dosyası nasıl olmalı bir bilgi verir misiniz?

 15. cengiz
  25 Nisan 2016, 15:15

  merhaba,hocamız bize ön muhasebe icin gerekli belgeler ödevini verdide bulamıyorum yardımcı olabilirmisiniz.

  • 7 Mayıs 2016, 17:33

   Merhaba Cengiz bey Hangi belgelerse yazin gerekli olanları mail olarak atabilirim.

 16. bahar
  7 Mayıs 2016, 12:30

  Özel bir firmada Demir Satışında çalışıyorum yeni başladım muhasebe ile ilgili hiç bir bilgim yok ne önerirsiniz

  • 7 Mayıs 2016, 17:27

   Bahar Hanım zamanla öğreniceksiniz muhasebe sabir işi ön muhasebe programlarinin işleyişlerine bakın orda neler yapıldığını dair bilgiler veriliyor ön mantıgını onlara bakarak öğrenebilirsiniz.

 17. Anonim
  12 Mayıs 2016, 17:58

  sdfdsf

 18. Nuray Aker
  30 Haziran 2016, 13:07

  Merhabalar ben özel bir şirkette ön muhasebeciyim ama uzun bir işe gitmeme süresinin ardından tekrar işe gidince işte böyle bildiğin herşeyi unutuveriyor insan şimdiki çalıştığım ofiste zirve programı kullanıyorum ama dedim yaaa herşeyi unutmuşum en kolay yoldan tekrar bu bilgilere nasıl sahip olabilirim

 19. emine
  1 Temmuz 2016, 13:35

  Merhaba, ben yaklaşık bir buçuk senedir ön muhasebe de çalışıyorum, iyi derece de anladım işin mantığını ve yalnız yürütüyorum bu işi. Yalnız ben işin detaylarını ve beni daha kalifiye yapacak yanlarını da öğrenmek istiyorum. bunun için ne önerirsiniz. şu anda çalıştığım yerde bordroları ben düzenlemiyorum ve bunu bilmiyorum bunu öğrenmek bana katkı sağlar mı ve nasıl öğrenebilirim.

 20. FDM
  1 Temmuz 2016, 14:30

  MERHABA, BEN ÖNMUHASEBEDE İŞE BAŞLAMAK İSTİYORUM YALNIZ TECRÜBE OLMADIĞINDAN İŞ BULUNMUYOR BENDE PROGRAM ÖĞRENMEYE KARAR VERDİM AMA NERDEN NASIL BAŞLAMALIYIM BİLMİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ LÜTFEN?

 21. selman
  2 Temmuz 2016, 14:58

  Mrb bn muhasebe isinde calismak istyorun lisans okuyorum isletme fakültesi 2.sinif öğrencisi AOF okuyorum .Nasil bir is bulabilirim ?

 22. Merhaba sevgi ben
  8 Temmuz 2016, 17:22

  A v m mağazada muhasebe olarak iş başı yapıcam vega programı kullanılıyor zaman kısıtlı destek amaçlı kurs da alamadım programı youtube den izliyorum ama biraz da urkuyorum açıkçası benim laptopa yüklemek istedim ama ki beceremedim bana yardımcı olursanız sevinirim

 23. Turuncu
  16 Eylül 2016, 08:59

  merhaba,

  Ben özel bir şirkette ön muhasebe elemanı olarak işe başladım. Şu ana kadar  herşey yolundaydı ancak patronum benden maliyet çıkarmamı isteyene kadar. Öncelikle 1. sorum maliyet çıkarmayı bilmiyorum. Nasıl öğrenirim? 2. sorum maliyet çıkarmak ön muhasebe elemanının öğrenmesi gereken mecburi bişey mi ön muhasebe yapanın görevi mi? 

  Teşekkürler

 24. firdevs
  14 Kasım 2016, 16:22

  merhaba ben bir inşaat firmasında kolay ticaret set (kts)bir programla çalışıyorum personel nasıl giriş çıkış yapar bilemiyorum bilgisi olan varmı

   

  • 10 Aralık 2016, 17:42

   firdevs hanım biraz araştirirsaniz internette programla ilgili dökümanlar mevcut.

 25. NİLGUN GULEN
  21 Kasım 2016, 23:13

  ÖN MUHASEBE PROGRAMLARINDA EN PRATİK VE VERİMLİ KULLANILANI HANGİSİDİR? 

  • 10 Aralık 2016, 17:40

   Çok Muhasebe programi var Nilgün Hanım hepsinin mantıgı aynıdır sadece kullanma yöntemleri farklidir internet sitelerinde ön muhasebe ile cok muhasebe prgoramı var araştırmanızı tavsiye ederim.

  • Hikmet
   30 Aralık 2016, 20:29

   Bence en kolay programlardan birisi Aymet KOBİ, çok kolay bir ön muhasebe programı. 3 tane tuş var, hepsi bu kadar.

 26. derya
  13 Aralık 2016, 18:12

  Merhabalar. Ön Muhasebe Yetiştirilmek üzere bi şirkete girdim 10 gündür buradayım. Link Excel ve Logo programları kullanılıyor fakat kodlar BA BS ,Mutabakat yapmam için nerelere giricem fazla bilmiyorum çalıştığım yerde muhasebede bi kişi daha var bana öğretecek olan fakat yoğunluktan yardımcı olamıyor. Endişelerim var öğrenemezsem diye yardımcı olur musun bana da .. ?

  • 18 Aralık 2016, 22:18

   Derya Hanım Kullanıldığınız Programlarin internet’te anlatılmış videolari var az arastirirsaniz bulursunuz kolay gelsin.

 27. Okan
  1 Ocak 2017, 13:30

  Merhabalar. Aile şirketimizin ön muhsabe işine bakmam istendi fakat bu konuda zerre bilgim yok ve bu işi yapmam da şart. Ne önerirsiniz.

  • Hikmet
   13 Ocak 2017, 16:33

   Merhaba Okan,

   Yukarıda da birileri söylemiş zaten, ben de bir zamanlar hiçbir şey bilmiyordum ama zamanla öğreniyor insan, bence dert etmeyin. Ancak tabi ki kullanağınız program basit olursa işiniz çok kolaylaşır, bu konuda kendi kullandığım Aymet muhasebe programı kesinlikle tavsiye ederim, çok çabuk sonuç alırsınız.

  • mustafa
   15 Ocak 2017, 19:05

   internetten ücretsiz ön muhasebe programlarından herhangi birini indirip genel mantığı anlamaya çalış bence, turquaz muhasebe programı ücretsiz mesela ama zerre bilgim yok diyorsan kolay ve destek alabileceğin bir program lazım sana oda ücretli olur, fenesoft ön muhasebe pro diye bi program var incele derim çok zorlanmassın, ücretli olması dezavantaj ama destek alabilirsin

 28. oktay
  6 Ocak 2017, 11:23

  kolay gelsin okan bey eger isterseniz muhasebe programi ile ön muhasebe tutabilirsiniz

 29. Emre
  18 Ocak 2017, 19:42

  Ön muhasebe tutacağını yazdığın için Aymet muhasebe programı çok güzel işini görür, ancak resmi muhasebe tutacaksan Zirve veya Eta almalısın.

 30. sunay
  30 Ocak 2017, 14:05

  merhaba tahsilat makbuzunu ön muhasebeci dosyasındamı saklar genel muhasebeye mi göndermelidir

  teşekkürler

  • 30 Ocak 2017, 19:29

   Tahsilat Makbuzunu Genel Muhasebeye Gönderilmelidir kolay gelsin.

    

 31. sunay
  30 Ocak 2017, 14:08

  merhaba bir firmaya iade faturası kestim fakat fatura beyanlarını kapattıkları için faturayı kabul etmediler. Genel muhasebecim bizimde fatura beyanını kapattı .genel muhasebecim fatura beyanını kapatmış olmasına rağmen iptal etmem doğru olur mu nasıl bir yol izlemeliyim.

  • 5 Mayıs 2017, 15:01

   İade Faturasını İptal edin fatura aslınıda zımbalayin hiç bi sıkıntı olmaz bi dahaki aya kesin iade faturanızı gönderin.

 32. mehmet
  2 Şubat 2017, 13:35

  merhaba telefon emlak ve butik işi yapan bir işletmeye hangi ön muhasebe programını tavsiye edersiniz.stokları kasayı personeli araçları carileri bankayı takip edebilecegim ve barkod uygulaması olan bir program olması lazım 

 33. tugce
  6 Mart 2017, 21:59

  Merhaba ben bilgisayarlı muhasebe kursunda eta programını öğrendim programı biliyorum ama muhasebe bilgim yetersiz ilerletmek istiyorum ne önerirsiniz?

  • 5 Mayıs 2017, 14:49

   Tuğçe Hanım İmkaniniz varsa Kursa gidin Ücretsiz olarakda ismek kursları var.

  • Kaya
   9 Mayıs 2017, 14:22

   Merhaba Tuğçe,

   Sen zaten bir muhasebe programı öğrenmişsin, bundan sonrası pratik artık. Birçok muhasebe programı birbirine benzer, bazıları biraz daha kolaydır bazıları da biraz daha karışık ama ön muhasebe programlarının hemen hepsinde stok,cari,fatura,irsaliye,sipariş,banka,kasa,çek,senet gibi modüller vardır. Eğer resmi muhasebe tuatacaksan bu modüllere ek olarak resmiyetle ilgili ek modüller olur (hesap planı,fiş girişleri,mizan,bilanço,gelir tablosu,yevmiye defteri v.s.) Zaten resmi muhasebe konusunda iyi bir program öğrenmişsin (Eta), ön muhasebe konusunda da benim gördüğüm en kolay, pratik program Aymet KOBİ programı.

   Bunun dışında mevzuat ve diğer konularda kendini geliştirmek istiyorsan düzenli bir eğitim almanda fayda var (Muhasebe sitesi de zaten böyle tavsiye etmiş) ama daha önce okulda veya bir kursta temel bir eğitim aldıysan o zaman ikinci bir kursa bence gerek yok, en güzeli internet sitelerinde çok güzel dökümanlar ve çok güzel videolar var, onları izleyerek kendi kendini geliştirebilirsin.

 34. Fatih
  1 Mayıs 2017, 18:47

  Merhaba bu tarz forumlara pek fazla yazma gibi huylarım yok ama çok fazla bilgi isteyen insanlar var bir nebze faydam olur belki. Öncelikle artık bilişim çağındayız ve bir çok arkadaşın belirttiği gibi görsel yada videolu anlatımlarla yüzlerce bilgi alabileceğiniz platform var buralardan mutlaka ön bilgi edinin fakat her işte olduğu gibi ön muhasebe işindede pratik şart. Kullandığınız programla alakalıda mutlaka videolar vardır bazen video yetersiz kalıyor tabi muhatap arıyorsunuz bu konuda ise her firmadan destek almak pek mümkün değil. Kullandığınız program yok ama başlamak istiyorsanız o zaman Kursoft programlarını deneyin derim.Ben Kursoft krs serisi kullanıyorum takıldığım yerlerde blog ve video anlatımlarını kullanıyorum ama dediğim gibi her işlemle alakalı döküman bulmak zor fakat aradığımda ulaşabiliyorum ve cevap alıyorum. En kötü yoğunlarsa istediğim yada sıkıntı yaşadığım konuyu maille destek birimine atıyorum ve kesinlikle dönüş yapıyorlar. Hatta online eğitim ve sertifika talebim oldu değerlendirdiklerini söylediler yeterli talep olursa neden olmasın dediler bilginize, sizlerde yazın güzel bir eğitim alınabilir belkide

 35. fadimana
  2 Kasım 2017, 11:19

  merhaba kolay gelsin ben ön muhasebede işe başladım ama kurulumunda biraz sorun yaşıyorum en saglıklı nasıl giderleri hazırlamalıyımki sonuç dogru ve net cıksın mesela yol nakliye yemek giderleri gibi ay sonunda ne kadar harcamasım ne kadar yakıt kullanmışım gibi. ve her proje ayrı ayrı a projesinden ne kadar kar elde etmişim bunları ön muhasebede nasıl yol izlemeliyim yardımcı olabilirmisiniz. 

  • Emre
   12 Ocak 2018, 15:54

   Merhaba,

   Ön muhasebede kayıtları tutmanın birden çok şekli olabilir ancak ben size bahsettiğiniz konuları nasıl yapabileceğinize dair bir yol göstereyim. Mesela benim kullandığım Aymet Muhasebe programında yol, nakliye, yemek, yakıt gibi giderleri hizmet kartları açarak ve hizmet faturası kullanarak çok kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Hem de giderleriniz stok satışlarınızla karışmamış olur. İstediğinizde de carilerle ilgili toplu rapor alabilirsiniz. Proje konusuyla ilgili de Aymet programında Teklif modülü var, oradan isterseniz teklif -> sözleşme ->sipariş-> irsaliye -> fatura arasındaki otomatik geçişler ve Kâr/Zarar raporu sayesinde detaylı olarak nelerden kâr yada zarar ettiğinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 36. murat ayvazoglu
  26 Şubat 2018, 19:11

  Merhaba ben on muhasebe ogrenmek ve bunu meslek edınmek ıstıyorum herhangı bır programla ogrenebılırmıyım yada ne yapmam gerekıyor benı bılgılendırırsenız cok memnun olurumn

  • 11 Mayıs 2018, 17:33

   Murat bey internette ücretsiz ön muhasebe programlari var onlari indirip kullanabilirsiniz muhasebe programlarinin entegreleri genellikle aynidir.

 37. ZAFERRRR
  21 Eylül 2018, 09:07

  Merhaba, bu bankalaedan gelen havale dekontları felan genel muhasebeye yollanıyor mu 

  • 26 Eylül 2018, 20:35

   Banka Extrasından işleniyordur ama siz yinede hem gönderdiginiz havale gelen havale dekontlarınızı muhasebecinize gönderinki hesap kapamalarını yapsın yoksa ilerde carı borç yada alacak cıkabilir kolay gelsin.

 38. sebile
  6 Temmuz 2020, 16:38

  Merhaba rahatsız ediyorum kusura bakmayın lütfen 

  ben bir özel lisede ön muhasebeci olarak işe başlayacağım. Muhasebe bilgim var ama ön muhasebeciler nasıl sgk ve vergi onaylaması yapabilir ? Bana iş görüşmemde sgk ve vergilerin onaylarını yapıyoruz dediler ödeme işlemleirnden bahsetmiş olabilirler mi yardımcı olur musunuz teşekkür ederim. 

  • 4 Kasım 2020, 14:35

   Genellikle Sgk ve Muhtasar Geçici Kdv Beyannamesi v.s Genel Muhasebe yapar. Ödeme işlemleri Sgk ve Kdv Muhtasar beyannamesi v.s bunlar onaylandıktan sonra cıkan tahakkuka göre ödemeleri yapılır sizin Kdv Muhtasar Geçici vergi beyannamelerini yapabiliyormusunuz manasinda sorulmuştur.

Cevap Yaz